Visit USTA.com
Tellico Lake Tennis Association

» Main

Narrow

 

 

 

 

tennis_3_copy

ALERT ALERT ALERT ALERT ALERT

TLTA Spring Social/Clinic

At Tellico Village Soft Courts with Mark Williams, Pro Instructor

Sunday May 5th from 3:00 PM to 6:00PM

This is open to Tellico Village Open players and TLTA members.

LETS GET TOGETHER!

Please email Jack Wright at wrightjmj@gmail.com

If you are coming. Please bring some goodies to share.

Water will be provided.


TLTA_logo_good_small

Spring, 2019 TLTA League Scores

 

Thursday, 4/18/2019:

It was a great evening for a tennis match, a new experience for some players playing on the soft courts at the Wellness Center.  Team 3 (Co-Captains, C. Marley, P. Degooyer and M. Sodemann) hosted Team 1 (Captain, Kelly Priestley).  There were tough matches on all courts with three of the courts going to tie-breakers.  The teams ended up splitting the court wins with 2 wins each.

Court 1 - Teresa Guiles & Mark Sodemann (Team 3) lost to Kelly Priestley & John Carver (Team 1),0-6, 3-6.

Court 2 - Judy Gibbons (Sub) & Randy Hooker (Team 3) lost to Chris Gerkin & Rick Meckstroth (Team 1), 0-6, 6-4, and Team 1 won the tie-breaker.

Court 3 - Marlie Ridley & Steve Ferrone (Team 3) defeated Riley Woody and Richard Cross (Sub) (Team 1), 6-4, 4-6 and Team 3 won the tie-breaker.

Court 4 - Terry Pearcy (Sub) and John Del Colle defeated Debra London & Brad Barberee (Sub) (Team 1),3-6, 7-5, and Team 3 won the tie-breaker.

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tuesday, 4/16/2019:

This was yet another beautiful sunny spring evening perfect for tennis.

Court 1 – Claude Li & Maria Grimm of Team 2 hosted Scott Levin & Kelly Priestley of Team 1.  Scott & Kelly defeated Claude & Maria 3-6, 4-6. 

Court 2 – Rich Cross & Leanne Phillips of Team 2 hosted Rick Meckstroth & Chris Gerkin of Team 1.  This was a very entertaining match.  Rick & Chris won the 1st Set 4-6.  Rich & Leanne won the 2nd Set 6-1 and went on to win the 3rd Set Tiebreaker for Team 2.

Court 3 – Larry Byrkit & Pana Degooyer (Sub) of Team 2 hosted John Carver & Pat Carver of Team 1.  This was a very close match and the longest match of the evening.  John & Pat won the 1st Set 6-7.  Larry & Pana won the 2nd Set 7-5.  John & Pat won the 3rd Set Tiebreaker and the match for Team 1.
 
Court 4 – Team 1 forfeited this match to Team 2 with scores of 6-0, 6-0 because one of the Team 1 players was late for the match.
 
Tonight’s match was a draw with each team winning 2 out of 4 courts played.

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Thursday, 4/11/2019:

This was a beautiful sunny spring evening with temperatures in the high 70’s and a slight breeze.  This was a perfect evening for tennis. 

Court 1 – Jim Doyel & Laurie Jones of Team 2 hosted Dave Case & Laura Cornwell of Team 3.  This was a very competitive match as the scores indicate, but ultimately Dave & Laura won both sets 4-6, 4-6.  

Court 2 – Claude Li & Maria Grimm of Team 2 defeated Mark Sodemann & Pana Degooyer of Team 3 in another very competitive match with final scores of 6-3, 3-6 and the win for Team 2 in the 3rd Set Tiebreaker.

Court 3 – Rich Cross & Alyce Gaston of Team 2 hosted Steve Ferrone & Teresa Guiles of Team 3.  The 1st set was very close with Rich & Alyce winning it 7-6.  Steve & Teresa won the 2nd set 0-6.  Rich & Alyce won the 3rd set Tiebreaker as well as the match on Court 3.

Court 4 – Team 3 was unable to field this court with a mixed doubles team as required, so they forfeited this court to Team 2 with scores of 6-0, 6-0. 

Congratulations to Claude Li’s Team 2 for tonight’s victory defeating the Marley, Sodemann, Degooyer Team 3 by winning 3 out of 4 courts!

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tuesday, 4/9/2019:

Team 1 (Priestley) hosted Team 3 (Marley/DeGooyer/Sodemann).  The match was very close, with 2 of the courts decided by 3rd-set tiebreakers.  Team 1 won 3 courts and lost 1 court as summarized below.

Court 1 - Scott Levin (Team 1) & Leanne Phillips (Sub) were defeated by Mark Sodemann & Debby Cumbow (Team 3), 1-6, 2-6

Court 2 - John Carver & Chris Gerkin (Team 1) defeated Jack Wright (Team 3) & Laura Cornwell (Sub), 6-3, 7-5

Court 3 - Claude Li (Sub) & Riley Woody (Team 1) defeated Steve Ferrone & Teresa Guiles (Team 3), 5-7, 6-4, 1-0

Court 4 - Larry Byrkit (Sub) & Debra London (Team 1) defeated John Del Colle & Donna Devenuti (Team 3), 3-6, 6-2, 1-0

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Thursday, 4/4/2019:

The sun was shining, and we did a re-do of the match from last week that was interrupted by rain.  Team 1 (K. Priestley, Captain) was the HOME team and played Team 2 (Claude Li, Captain) for the first match of the 2019 Spring Mixed Doubles League.  Team 1 won all 4 courts, as summarized below. 

Court 1 - Scott Levin & Janie Ehmig (Team 1) defeated Claude Li & Maria Grimm (Team 2) 6-3, 7-5.

Court 2 - Rick Meckstroth & Kelly Priestley (Team 1) defeated Rich Cross & Leanne Phillips (Team 2) 6-3, 6-2.

Court 3 - John Carver & Riley Woody (Team 1) defeated Larry Byrkit (Team 2) & Teresa Guiles (sub) 6-3, 6-2.

Court 4 - Terry Bannon & Debra London (Team 1) defeated Paul Serbu & Pat Meiers (Team 2) 6-2, 6-1.

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tuesday, 4/2/2019:

Once again the weather cooperated and it was a great night to play tennis.  This time Team 3 prevailed and won all 4 courts.  Team 3 (Co-Captains, C. Marley, P. DeGooyer and M. Sodemann) hosted Team 2 (Captain, Claude Li).

Court 1 - David Case and Pana DeGooyer (Team 3) defeated Jim Doyel and Laurie Jones (Team 2), 6-3, 6-3.

Court 2 - Rick Meckstroth (Sub) and Laura Cornwell (Sub) (Team 3) defeated Rich Cross and Cathy Lewis (Team 2), 6-4, 6-4).

Court 3 - Mark Sodemann and Teresa Guiles (Team 3) defeated Claude Li and Leann Phillips (Team 2), 3-6, 6-2 with Team 3 winning the Tie Break 10-7.

Court 4 - Steve Ferrone and Donna Devenuti (Team 3) defeated Larry Byrkit and Pat Meiers (Team 2), 6-2, 6-2.

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Thursday, 3/28/2019:

It was another beautiful evening for playing tennis.  There were a lot of good battles on all courts. Team 3 (Co-Captains, C. Marley, P. DeGooyer and M. Sodemann) hosted Team 1 (Captain, Kelly Priestley).  

Court 1 - Debby Cumbow & Randy Hooker (Team 3) were defeated by Kelly Priestly & John Carver  (Team 1), 5-7, 4-6.

Court 2 - Pana DeGooyer & Mark Sodemann (Team 3) were defeated by Chris Gerkin  & Rick Meckstroth(Team 1), 6-7, 3-6.

Court 3 - Marley Ridley & Steve Ferrone (Team 3) defeated Pat Carver & Terry Bannon (Team 1), 6-2, 7-6.

Court 4 - Teresa Guilles & John Del Colle (Team 3) were defeated by Debra London & Bart Brody (Team 1), 2-6, 7-6 and Team 1 won the Tiebreaker.

Congratulations to Team 1 for winning 3 of the 4 courts.

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tuesday, 3/26/2019:

Cloudy Skies early in the day gave way to a beautiful, sunny evening for tennis with the temperature hovering close to the 50 degree mark.

Court 1 - Trips Dawson & Janie Ehmig of Team #1 defeated Jim Doyel & Cathy Lewis of Team #2 with a score of 0-6, 2-6. 

Court 2 – Rich Cross & Terry Pearcy of Team #2 hosted John Carver & Chris Gerkin of Team #1.  Cross & Pearcy won the first set 6-4, but they then lost the second set to Carver & Gerkin 3-6.  The 3rd set Tiebreaker was very close, but it was eventually won by Carver & Gerkin who also won the match.

Court 3 – Claude Li & Dori McFarland (Sub) of Team #2 battled against Rick Meckstroth & Pat Carver of Team #1.  Team #1 won the 1st set 4-6.  Claude & Dori won the 2nd set 6-1, and they went on to win the match after winning the 3rd set tiebreaker in a close finish.

Court 4 – Larry Byrkit & Pat Meiers of Team #2 were defeated by Terry Bannon & Debra London of Team #1 with a score of 3-6, 3-6.

Congratulations to Kelly Priestley’s Team #1 for tonight’s victory winning 3 out of 4 courts and defeating Claude Li’s Team.

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Thursday, 3/21/2019:

This March 21st match was actually a rain makeup match played tonight, Monday, April 1st. 
 
Court 1 – This match was actually more competitive than the score would indicate.  Claude Li & Leann Phillips of Team #2 were defeated by Dave Case & Pana Degooyer of Team #3 with a score of 2-6, 2-6. 
 
Court 2 – Rich Cross & Cathy Lewis of Team #2 hosted Randy Hooker & Marlie Ridley of Team #3.  Rich & Cathy won the 1st set 6-0, but Randy & Marlie rallied to win the 2nd set 4-6.  The match was finally won by Rich & Cathy of Team #2 in a close 3rd set tiebreaker.
 
Court 3 – Terry Bannon & Terry Pearcy of Team #2 hosted Mark Sodeman & Teresa Guiles of Team #3.  Mark & Teresa’s speed around the court proved to be too much for Team #2 as Team #3 won the match 1-6, 4-6.
 
Court 4 – Brad Barbaree & Debra London (Sub) of Team #2 hosted John DelColle & Janet Reed (sub) of Team #3.  Brad & Debra won the 1st set 6-2, but lost the 2nd set 2-6.  With split sets, they played a very close 3rd set tiebreaker which was won by John & Janet of Team #3.   
 
Congratulations to the Marley, Sodemann, & Degooyer Team #3 for defeating Claude Li’s Team #2 tonight by winning 3 out of 4 courts.

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tuesday, 3/19/2019:

It was a great evening for a tennis match. The weather co-operated with a nice temperature and no rain. Team 3 (Co-Captains, C. Marley, P. Degooyer and M. Sodemann) hosted Team 1 (Captain, Kelly Priestley).  Congratulations to Team 1 for winning 3 of the 4 courts.

Court 1 - Pana Degooyer & Dave Case (Team 3) defeated Jim Doyel & Janie Ehmig Team 1, 6-0, 6-2.

Court 2 - Kelly Priestley & John Carver (Team 1) defeated Marlie Ridley & Mark Sodemann (Team 3), 6-2, 6-2.

Court 3 - Rick Meckstroh & Pat Carver (Team 1) defeated Teresa Guiles & Charlie Sigerseth (Team 3), 7-5, 6-4.

Court 4 - Debra London & Terry Bannon (Team 1) defeated Dori MacFarland & John Del Colle Team 3), 2-6, 6-2 and Team 1 won the Tiebreaker.

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Thursday, 3/14/2019:

The sun was shining, and we did a re-do of the match from last week that was interrupted by rain.  Team 1 (K. Priestley, Captain) was the HOME team and played Team 2 (Claude Li, Captain) for the first match of the 2019 Spring Mixed Doubles League.  Team 1 won all 4 courts, as summarized below. 

Court 1 -  Scott Levin & Janie Ehmig (Team 1) defeated Claude Li & Maria Grimm (Team 2) 6-3, 7-5

Court 2 -  Rick Meckstroth & Kelly Priestley (Team 1) defeated Rich Cross & Leanne Phillips (Team 2) 6-3, 6-2

Court 3 -  John Carver & Riley Woody (Team 1) defeated Larry Byrkit (Team 2) & Teresa Guiles (sub) 6-3, 6-2

Court 4 -  Terry Bannon & Debra London (Team 1) defeated Paul Serbu & Pat Meiers (Team 2) 6-2, 6-1

All Players are encouraged to check the Website Score Sheet regularly during the Season for the most current Match Results.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

AREA TENNIS INFORMATION

MEMBERSHIP APPLICATION


Website:  B. Dorsey                         

Updated: 3/14/2019

 

 
 
 
 
Close